אפטה בפה האם זה מדבק? אם כן, באיזו דרך?

אפטות, הנחשבות לתופעה נפוצה מאד, עשויות להופיע בכל גיל, אפילו אצל תינוקות. האפטות הן כמעין פצע או כיב קטן בפה, הגורם לעקצוץ ולתחושת חוסר נוחות. לא תמיד הסיבה להופעתן ידועה וברורה, אולם בדרך כלל מקורן במחסור בוויטמינים או במינרלים או בלחצים וחרדות. אפטות יכולות להופיע באופן חד פעמי, או לחזור על עצמן שוב ושוב. מרבית סוגי האפטות אינם מדבקים, אולם ישנם כמה שאכן נחשבים מדבקים ועשויים להצביע על בעיות בריאות נוספות.

סוגים שונים של אפטות

קיימים סוגים שונים של אפטות. ישנן אפטות מינוריות, זה הסוג המופיע ברוב המקרים ואצל אחוז גבוה מהאוכלוסייה. הן תהיינה שטחיות יחסית ובגודל של סנטימטר אחד בלבד. הן בדרך כלל תרפאנה בתוך שבוע עד 10 ימים, ללא כל צורך בשימוש בתכשירים מיוחדים. סוג אחר של אפטות הן המג'וריות. אלו הן אפטות גדולות יותר, המופיעות בכמות רבה בו זמנית ולמשך תקופת זמן של למעלה מ-10 ימים. הסוג השלישי והנדיר מביניהן, הן האפטות המכונות שלבקת, הנחשבות קטנות במיוחד - בגודל של עד 3 מילימטרים. הסיבות להופעת כל אחד מהסוגים עשויות להיות מחסור ברכיבים תזונתיים; B12, אבץ וגם חומצה פולית. הן יכולות לנבוע מעישון, חוסר איזון הורמונלי ואף להופיע כתוצאה ממתחים וחרדות.

האם אפטה בפה מדבקת?


באופן כללי, אפטות אינן מדבקות. אולם ישנם מקרים בהם האפטה מעידה על התפתחות הרפס הפה, הנחשב למחלה מדבקת. הרפס הפה מצריך טיפול מיידי על מנת למנוע את התפשטותו ואת התופעות הנלוות לו. ההרפס הינו וירוס נפוץ מאד, התוקף קרוב ל-75% מכלל האוכלוסייה.
בדומה לאפטות בפה, גם הרפס גורם לתחושת עקצוץ, כאב וחוסר נוחות. שימוש בתכשירים מיוחדים, המתאימים לשם כך, יכול לעצור את התפתחות ההרפס, בעיקר אם משתמשים בו כבר עם הופעת הסימנים הראשונים למחלה.

חברת כמיפל בע"מ מציעה לכם מוצר ייחודי - Oralmedic, המתאים במקרים של אפטות להן נלוות תופעות דוגמת כאב, עקצוץ ואדמומיות רבה. מוצר זה, אותו מורחים ישירות על האפטה, פועל באופן מיידי ומעלים את הכאב. מומלץ למרוח אותו כבר עם הופעת הסימנים הראשונים לאפטה.

 
מחלקת שירות לקוחות
טל': 1-800-500-000 שלוחה 2
דוא"ל: shirley@chemipal.co.il