מדוע האפטה בפה כואבת כל כך ?

מהי בכלל אפטה?

אפטה הינה פצע שורף בחלל הפה, ולרוב חולף מעצמו לאחר מספר ימים. עם זאת, במקרים מסוימים האפטות יכולות לחזור ולהופיע שוב ושוב במהלך חיינו. מרבית האוכלוסיה תסבול מאפטות בשלב כזה או אחר, אך באזורים מסוימים הופעת הפצעים צפויה ונפוצה יותר. מקובל לחשוב שהאפטות נוצרות בשל תגובה של מערכת החיסון למולקולה לא מוכרת. תגובה זו מאופיינת בהיווצרות פצע שורף שקוטרו בין מספר מילימטרים לסנטימטר, מוגבה מעט מעל העור ובגוון לבנבן.

המנגנון והסיבה להתרחשותו עוד אינם ברורים לחלוטין, אך ניתן לקבוע שתורשה היא גורם בעל משמעות גדולה בהתפתחות הכיבים. גורמים נוספים שיכולים להשפיע על הופעת האפטות הם חשיפה לשמש, לחץ נפשי, תזונה לקויה או שינויים הורמונליים שמאפיינים למשל את גיל המעבר בקרב המין הנשי.

 
עגבניה כגורם לכאב אפטה

אז למה פצע אפטה בפה כואב כל כך?

  • מיקום- אפטות הממוקמות בחלל הפה או על הלשון יושבות על עצבים רבים, שגירויים עלול לגרום לכאב רב. הפצע, כתלות בחומרתו, עלול להצביע על פגיעה הן באפיתל והן בשכבת הלמינה פרופריה של המוקוזה האוראלית ועל איבוד תאים באיזורים אלו. אפטות המופיעות על הרקמה המחברת בין פנים הלחיים לחניכיים יהיו במקרים רבים המכאיבות ביותר.
  • מגע מתמיד עם גופים שונים- האפטה בפה חשופה למגע קבוע עם עצמים שונים הנמצאים בחלל הפה. מגע מקרי עם הלשון, נשיכה לא מכוונת או פגיעה באפטה באמצעות השיניים יכולים כולם לעורר מחדש כאב ששכך ולגרום לפציעה עמוקה ומורכבת יותר.
  • לעיסה ומגע עם מזון- בכל מקרה של אכילה ושתייה עם נוכחות אפטה בחלל הפה, אנו מסתכנים בתחושה שורפת והחמרת הכאב. פירות הדר חומציים, שתייה מוגזת או מזון ממולח או מתובל יתר על המידה, יכולים במגע עם האפטה להגביר בצורה ניכרת את חוסר הנוחות. גם פעולת הלעיסה עצמה שמערבת תנועה של החניכיים ועצמים נוספים בחלל הפה יכולה לגרום לגירוי נוסף של האפטה, ולהחמרת הכאב.
 
כאבים מפצע אפטה

מהן השיטות הנפוצות לטיפול באפטה?

קיימים בכל בית מרקחת תכשירים שונים שניתן לרכוש ללא מרשם רופא. קיימים סוגים שונים של משחות, תרסיסים וחומרים ליישום על אזור האפטה. קיימות גם "תרופות סבתא" בהן ניתן להשתמש, כמו מריחת דבש או טחינה על הפצע וגרגור חלב עיזים (חשוב לוודא שמדובר בחלב עיזים מפוסטר). אנחנו מציעים אביזר רפואי בשם אורלמדיק, אשר מפיג כאבי אפטה ב10 שניות ובמריחה חד פעמית.

 
מחלקת שירות לקוחות
טל': 1-800-500-000 שלוחה 2
דוא"ל: shirley@chemipal.co.il